Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Drenaż limfatyczny

​Drenaż limfatyczny to zabieg, który coraz częściej stosowany w gabinetach masażu i fizjoterapii. Zadaniem drenażu jest poprawa krążenia limfy w naczyniach limfatycznych. W przeciwieństwie do innych masaży ten zabieg nie zwiększa przekrwienia tkanek. Polega na ostrożnym stosowaniu technik manualnych. Stosuje się go w celu poprawy wchłaniania i lepszego odprowadzenia płynów tkankowych przez chłonkę.

Drenaż limfatyczny — efekty

Techniki drenażu limfatycznego stosowane są wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych. Dlaczego stosuje się masaż limfatyczny? Na początku oczywiście opracowuje się okolice w pobliżu ujść naczyń chłonnych do kątów żylnych. Następnie opracowuje się miejsca bardziej oddalone. Jest to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu pochodzącego z obiegu krwionośnego. Poprzez naczynia włosowate trafia do przestrzeni pozakomórkowej. Zbyt duży nadmiar płynu jest wchłaniany z powrotem do krążenia. Dzieje się tak poprzez kapilary i naczynia limfatyczne. Obrzęki limfatyczne powstają wówczas, gdy dochodzi do nagromadzenia się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Zastój limf może być powodem powiększenia kończyny, a także zmian w obrębie skóry. Powoduje powstanie zwłóknień oraz stanów zapalnych. Jedynym sposobem na zmniejszenie obrzęku limfatycznego jest poprawa resorpcji. Dokładnie jest to wchłanianie płynu z powrotem do naczyń i narządów układu chłonnego. W tym przypadku najlepszym sposobem będzie wykonanie manualnego drenażu limfatycznego. Pod wpływem masażu limfatycznego następuje znaczna poprawa przepływu limfy. Dzieje się to w naczyniach poprzez zwiększenie siły tłoczącej. Przede wszystkim spowodowanie większej elastyczności naczyń limfatycznych. Obserwuje się dzięki temu poprawę filtracji limfy w węzłach chłonnych. Ogranicza to powstawanie zastojów. Odpływ limfy jest o wiele lepszy. Oczywiście ze względu na zwiększenie podciśnienia w układzie żylnym. Obrzęki są coraz częściej występującym zjawiskiem we współczesnej diagnostyce. Wyróżnia się obrzęki limfatyczne, obrzęki tłuszczowe, obrzęki mieszane. Zalicza się również tłuszczowo-limfatyczne, obrzęki żylno-limfostatyczne, obrzęki pourazowe i pooperacyjne. Powstawać mogą poprzez brak aktywności fizycznej, czy nadmierne przebywanie w pozycji siedzącej. Nawracające stany zapalne, róża, leczenie nowotworów również mogą być przyczyną. Obrzęki limfatyczne tworzą się po operacjach wycięcia guzów. Guz nowotwory gruczołu piersiowego, nowotworów okolicy szyi, nosa i uszu mogą powodować obrzęki.

Co to jest układ limfatyczny?

Układ limfatyczny to inaczej otwarty układ naczyń i przewodów. Płynie tam jeden z płynów ustrojowych, czyli limfa. Bierze swój początek ze śródmiąższowego przesączu znajdującego się w tkankach. Układ naczyń połączony jest z układem krążenia krwi. Oprócz układu naczyń chłonnych wchodzą także narządy limfatyczne i limfocyty. Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest obrona przed zakażeniami i cyrkulacja płynów ustrojowych. Limfa porusza się w naczyniach limfatycznych za pomocą skurczów mięśni. W takich sytuacjach najlepszym sposobem będzie masaż limfatyczny.