Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jakie są rodzaje masażów?

Rodzaje masażów

Jesteś zmęczony? Odczuwasz dolegliwości bólowe? Chcesz wyszczuplić ciało i zadbać o skórę? Pragniesz odmłodzić rysy twarzy? A może potrzebujesz pozbyć się napięcia w ciele i w swoim wnętrzu? Na każdy z tych problemów odpowiedzią może być masaż. Tylko jaki wybrać? Podpowiadamy, jakie są rodzaje masażów i czym się kierować przy wyborze idealnego masażu dla siebie.


Zacznijmy od tego, gdzie skorzystać z masażu. Do wyboru masz specjalne salony masażu, gabinety kosmetyczne oraz gabinety farmaceutyczne. W każdym z tych miejsc możemy znaleźć profesjonalnych masażystów, natomiast nieco inne typy masażu. Salony masażu zwykle nastawione są na rytuały relaksujące, gabinety fizjoterapeutyczne oferują masaż sportowy oraz leczniczy i wspierają w rehabilitacji, natomiast w gabinetach kosmetycznych możemy liczyć na masaże nakierowane na wyszczuplanie i upiększanie. Różne typy masażu znajdziemy też w ośrodkach SPA.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje masażów?

Masaż klasyczny jest zdecydowanie numerem jeden. Jest to zestaw technik, które polegają na zmiennym natężeniu dotyku: od głaskania, poprzez rozcieranie aż do solidnego ugniatania, rozcierania i oklepywania. Głównym celem masażu klasycznego jest rozluźnienie spiętych mięśni. Uwaga: jeśli napięcie jest duże, masaż momentami może być bolesny, to dość intensywny zabieg i niekoniecznie uda nam się w trakcie zrelaksować, ale regularne korzystanie z tego typu masażu fantastycznie wpływa na samopoczucie. To świetna sprawa dla każdego, kto żyje w stresie i ma raczej siedzący tryb życia.


Masaż tkanek głębokich to zabieg, który musi wykonać dobry profesjonalista. To bardzo powolne, ale bardzo intensywne uciskanie wybranych części ciała, by usunąć napięcie osadzone głęboko w mięśniach. Często jest to element rehabilitacji po urazach, zalecany szczególnie przy ograniczonej ruchomości kończyn. Bywa też uzupełnieniem rehabilitacji wad postawy. Zabieg bywa bolesny, a dolegliwości po pierwszych sesjach mogą utrzymywać się jeszcze przez dzień czy dwa.

Masaż relaksacyjny także pomaga uwolnić się od napięcia, jednak jest zdecydowanie mniej intensywny niż masaż klasyczny. Z założenia nie powinien powodować bólu ani dyskomfortu, zabieg ma być przyjemnością. Dlatego masażyści wykorzystują mniejszy nacisk, często też wspomagają się aromatycznymi olejkami, muzyką relaksującą czy świecami zapachowymi. Często w masażach relaksacyjnych wykorzystywane są techniki orientalne.


Masaż limfatyczny ma na celu pobudzenie ruchu limfy, usunięcie obrzęków i toksyn z organizmu. Często traktowany jest jako zabieg wyszczuplający, odmładzający, a także w walce z cellulitem. Masaż limfatyczny może być wykonywany ręcznie przez masażystę, ale też przy użyciu specjalistycznego urządzenia z rękawami, do których wpuszcza się powietrze, by wygenerować ucisk. Masaż limfatyczny stosuje się też na twarz, by poprawić jej owal i usunąć opuchliznę. Znajdziemy go w ofercie gabinetów kosmetycznych. To zdobywający coraz większą popularność orientalny zabieg, w którym równie ważna, jak dotyk masażysty jest postawa ciała. Dlatego to terapia, w której wykorzystywane są pozycje jogi pasywnej. Gwarantuje głęboki relaks i usunięcie napięcia tkwiącego w mięśniach.