Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...
Czytaj WięcejMasaż kręgosłupa jak często wykonywać?
Masaż kręgosłupa: jak często wykonywać?
Masaż kręgosłupa jest jednym z najpopularniejszych masażów. Rewelacyjnie wpływa na ból pleców, pomaga uporać się wadami postawy, a także usuwa napięcie, jakie gromadzi się w ciele pod wpływem stresu i siedzącego trybu życia. Jak często można go wykonywać, by czerpać z niego jak najwięcej, a jednocześnie nie zaszkodzić zdrowiu?
Kiedy myślimy „masaż”, pierwszym skojarzeniem jest zwykle następujący obraz: człowiek leżący na stole do masażu, przykryty do połowy białym ręcznikiem i masażysta masujący jego plecy. Nic dziwnego, to właśnie plecy najczęściej domagają się uwagi i najwięcej korzystają z masażu. Dlaczego? Bardzo wielu z nas cierpi na dolegliwości bólowe w obszarze różnych odcinków kręgosłupa. To z jednej strony efekt bardzo rozpowszechnionych wad postawy, z drugiej zaś – siedzącego trybu życia. Niestety, współczesna cywilizacja stawia nie tylko na prace wykonywaną w pozycji siedzącej, ale też na taką samą rozrywkę – siedzenie przed ekranem. A brak ruchu fatalnie wpływa na nasz kręgosłup. Oczywiście najlepiej byłoby zmienić radykalnie tryb życia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Regularne masaże kręgosłupa mogą nam pomóc uporać się z chorobą cywilizacyjną, jaką są bóle pleców i napięcie mięśniowe.
Czym jest masaż kręgosłupa?
Masaż kręgosłupa zaliczamy do grupy masażów zdrowotnych. Oznacza to, że powinna go wykonywać osoba dysponująca wysokimi kwalifikacjami i posiadająca odpowiednie wykształcenie, zwykle jest to fizjoterapia lub też technik masażysta. Nie jest to zabieg, jaki może wykonać kosmetyczka czy ktoś po weekendowym kursie masażu! To ważne, bo źle wykonany masaż kręgosłupa nie tylko nie pomoże, ale może wręcz zaszkodzić.
Masaż kręgosłupa w wielu elementach czerpie z technik stosowanych w masażu klasycznym, a więc z głaskania, ugniatania, rozcierania i masowania ciała ze zmienną intensywnością. Masażyści sięgają też często do technik terapii mięśniowo-powięziowej i techniki terapii tkanek miękkich. Sam przebieg masażu kręgosłupa każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb danego pacjenta. Zależy między innymi od tego, w których odcinkach kręgosłupa są najsilniejsze dolegliwości bólowe oraz gdzie gromadzi się napięcie w mięśniach. Masaż kręgosłupa nie jest masażem relaksującym, choć na dłuższą metę uwalnia od napięcia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że momentami, szczególnie podczas pierwszych zabiegów, może pojawić się ból. Nie jest to efekt złej techniki masażu, tylko kwestia bardzo silnego napięcia mięśni, które w takiej sytuacji są bardzo wrażliwe na dotyk.
Jak często wykonywać masaż kręgosłupa?
Zasadniczo nie ma przeciwskazań, by masaż kręgosłupa wykonywać nawet codziennie, o ile tylko jego intensywność nie jest zbyt duża. Zdarza się, że fizjoterapeuta zaleca sesję 14 codziennych zabiegów – taka „dawka uderzeniowa” sprawdza się szczególnie w przypadku rehabilitacji pourazowej, a także w przypadku silnych dolegliwości bólowych. Następnie przechodzi się do mniejszej częstotliwości zabiegów. W przypadku każdego masażu, w tym masażu kręgosłupa, regularność jest ważna. Bardzo dobre efekty osiągniemy, chodząc do masażysty dwa razy w tygodniu.