Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Masaż relaksacyjny z olejem kokosowym: poznaj jego wyjątkowe działanie

​Olej kokosowy jest jednym z najpopularniejszych olejów. Jego cenne właściwości sprawiają, że ma szerokie zastosowanie zarówno kulinarne, jak i kosmetyczne. Między innymi jest popularnym elementem rozluźniającego masażu relaksacyjnego. Dlaczego warto poznać ten zabieg i skorzystać z mocy kokosa?

Słodki, egzotyczny, przyjemnie rozluźniający – już sam egzotyczny zapach kokosa sprawia, że jest on pożądanym elementem rytuałów pielęgnacyjnych, zarówno tych w zaciszu domowym, jak i w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Jednak olej kokosowy przede wszystkim ma wiele cennych właściwości kosmetycznych.

Moc kokosa: jakie właściwości ma olej kokosowy?

Na pierwszy plan wysuwają się jego właściwości natłuszczające. Olej z kokosa wspiera odbudowę bariery lipidowej skóry. Dzięki temu nie tylko jest ona dobrze natłuszczona i gładka z zewnątrz, ale też zatrzymuje wilgoć w głębszych tkankach. A tylko nawilżona i nawodniona skóra jest jędrna, sprężysta i zachowuje młody, zdrowy wygląd. Dlatego bariera lipidowa jest bardzo ważna.

Olej kokosowy ma też naturalne właściwości antybakteryjne, co sprawia, że można stosować go nawet przy problemach i chorobach skóry, takich jak trądzik czy egzema. Stosuje się go także do przyspieszenia gojenia ran. Łagodzące działanie oleju z kokosa sprawia, że dobrze radzi on sobie z podrażnieniami. Warto użyć go na skórę szorstką, przesuszoną, ale też np. podrażnioną po opalaniu. Olej kokosowy zawiera też substancje o działaniu przeciwgrzybicznym, a także dużą dawkę witamin przede wszystkim witaminy E, co czyni go naturalnym przeciwutleniaczem, który wspomaga nas w dbaniu o młody wygląd ciała.

Jakiego oleju kokosowego użyć do masażu?

Olej kokosowy dzielimy na rafinowany i nierafinowany. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ten drugi. Olej nierafinowany charakteryzuje się wyrazistym, kokosowym zapachem. Bywa lekko mętny, ma też ciemniejszą barwę. Dzięki temu, że nie został on poddany obróbce oczyszczającej, zachowuje więcej składników odżywczych. Olej rafinowany nie pachnie, ma też zdecydowanie mniej witamin i minerałów. Jego neutralność sprawia, że częściej znajduje zastosowanie kulinarne.

Masaż z użyciem oleju kokosowego

Olej kokosowy jest znakomitą bazą do masażu relaksacyjnego. Dlaczego? Dużym atutem jest fakt, że nabiera on płynnej konsystencji w temperaturze pokojowej, nie trzeba go więc dodatkowo podgrzewać, choć oczywiście można, by spotęgować relaksujące działanie zabiegu. Olej kokosowy ma też przyjemny, naturalny zapach, dzięki czemu nie potrzeba już dodatkowych substancji zapachowych. Dobrze natłuszcza, dzięki czemu ręce osoby masującej płynnie ślizgają się po ciele. Co ważne, w przeciwieństwie na przykład do klasycznej oliwki, olej kokosowy dobrze się wchłania i nie pozostawia na ciele tłustej, lepkiej warstwy, która nie dla każdego jest przyjemna.

Lekki i pachnący olej kokosowy świetnie nadaje się do wykonania na przykład masażu hawajskiego lomi-lomi. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości i łagodzące działanie można go też śmiało użyć podczas masażu relaksacyjnego dla kobiet w ciąży. Chętnie sięgają po niego też masażyści oferujący relaksacyjne rytuały dla par: zwykle towarzyszą im świecie, kojąca muzyka, egzotyczny zapach kokosa idealnie z tym współgra.