Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Masaż w ciąży: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

​Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, gdy jej ciało potrzebuje wyjątkowej troski. Jedną z form dbania o ciało są masaże. Dowiedz się, jakie masaże można wykonywać w czasie ciąży, a także jakie są ich wady i zalety.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zwykle od razu jest „atakowana” dobrymi radami, z których większość dotyczy tego, czego jej nie wolno i z czego będzie musiała teraz zrezygnować. Część z nich dotyczy bezspornych faktów: w ciąży nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, sięgać po narkotyki, należy też ograniczyć nieco spożycie kawy. Jednak wiele tych ostrzeżeń dotyczy mitów, na przykład te mówiące o zakazie ćwiczeń (wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna jest w ciąży zalecana), czy masażu ciała. Jak to jest w rzeczywistości?

Masaż w ciąży: o czym trzeba pamiętać?

Co do zasady nie ma przeciwwskazań do korzystania w ciąży z masaży. Nie oznacza to jednak, że każdy masaż nadaje się dla kobiety ciężarnej. Wiele zależy też od etapu ciąży. Na samym początku – w pierwszym trymestrze – można korzystać z każdego masażu klasycznego. Nie powinien on być jednak zbyt intensywny. W kolejnych miesiącach ciąży, gdy brzuch jest już większy, nie wykonuje się masażu w pozycji leżenia na brzuchu – kobieta może siedzieć lub leżeć na boku, najlepiej lewym. Bezwzględnie należy też poinformować masażystę o ciąży. W ciąży często omija się też podczas masażu klatkę piersiową. Piersi już od pierwszego trymestru często są tkliwe, bolące i dotyk w tych rejonach ciała jest wyjątkowo nieprzyjemny. Z kolei w ostatnim trymestrze może już pojawiać się laktacja, a to przeciwskazanie do masowania klatki piersiowej. Masaż poprawia też metabolizm – to ważne, bo podczas ciąży pod wpływem hormonów często jest on spowolniony.

Bardzo ważne jest też, by od razu zgłaszać jakiekolwiek dolegliwości bólowe lub dyskomfort w czasie masowania. Bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowego przerwania masażu jest też pojawienie się plamienia lub krwawienia z dróg rodnych.

Dlaczego warto iść na masaż w ciąży?

W ciąży ciało kobiety potrzebuje szczególnego zadbania. Skóra rozciąga się i napina, a zabieg masażu poprawi jej elastyczność. Regularne masaże pomagają w zapobieganiu rozstępom w ciąży, szczególnie jeśli wykonywane są przy użyciu odpowiednich olejków – warto o tym wspomnieć masażyście, a na pewno wybierze odpowiedni preparat. Duża zaletą masażu w ciąży jest też możliwość rozluźnienia napiętych mięśni i usunięcia dolegliwości bólowych, jakie towarzysza zmieniającej się postawie. Już pod koniec drugiego trymestru ciąży wiele kobiet skarży się na ból kręgosłupa. Regularne masaże pomogą uporać się z tym problemem.

Przyszła mama często przeżywa stresy i niepokoje, więc relaks w postaci masażu wpłynie na nią kojąco. W ciąży takie rozpieszczanie siebie i troska są bardzo ważne. A stan psychiczny ma duży wpływ na to, jak ciężarna czuje się przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy. A także później: regularne masaże minimalizują ryzyko depresji poporodowej.

Masaż w ciąży: nie dla każdego

Choć masaż ma dla ciężarnych liczne zalety, nie każda kobieta w ciąży może korzystać z tego rodzaju zabiegów. Masaże są zabronione w przypadku ciąży zagrożonej. Także cukrzyca czy niedokrwistość są poważnym przeciwwskazaniem. Z tego względu przed podjęciem decyzji o masażach, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto też wiedzieć, że w wysokiej klasy gabinetach masażu lub ośrodkach SPA wymagane jest zaświadczenie od lekarza, zanim klienta w ciąży będzie mogła skorzystać z zabiegów. Świadczy to o odpowiedzialnym podejściu i szacunku do zdrowia klientek. Jeśli kobieta jest zdrowa i ciąża przebiega prawidłowo, lekarz z pewnością nie będzie robił trudności z wypisaniem takiego zaświadczenia.

Uwaga: zaleca się, by z masaży zrezygnować na cztery tygodnie przed przewidywanym terminem porodu. Istnieje bowiem ryzyko przyspieszenia akcji porodowej.