Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jak zrobić peeling skóry głowy?

Czy skóra głowy potrzebuje peelingu?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nasza twarz czy ciało potrzebują regularnego złuszczania, w czym pomaga stosowanie peelingu, dlatego włączyłyśmy ten kosmetyk do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Jednak mało kto wie, że także skóra głowy powinna być regularnie peelingowana. Do czego służy peeling głowy i jak go wykonać?

Dlaczego warto nie ograniczać peeling tylko do twarzy i ciała, ale wykonywać go także na skórze głowy? Przede wszystkim po to, żeby usunąć z niej dokładnie pozostałości kosmetyków pielęgnujących i stylizujących. Im częściej układamy włosy przy użyciu pianki, żelu czy pasty, tym większa potrzeba wykonywania peelingu. Dodatkowo warto wiedzieć, że regularne złuszczanie naskórka, które gwarantuje nam peeling, to najlepsza metoda, bym mieć zdrowe i mocne włosy. Dlaczego? Dzięki usunięciu martwego naskórka, cebulki włosów są lepiej dotlenione, masaż pobudza też krążenie, co sprzyja odżywieniu cebulek. Regularny peeling sprawia też, że możemy zaobserwować zagęszczenie włosów oraz nieco przyspieszony ich wzrost, choć oczywiście warto stosować kurację składająca się z różnych elementów. Peeling znakomicie przygotowuje też skórę głowy do przyjęcia aktywnych składników z serum czy tzw. wcierek.

Przy jakich włosach stawiać na peeling skóry głowy? Przy każdym! Bez względu na to, czy nasze włosy są suche, normalne czy przetłuszczające się, peeling na pewno wyjdzie im na dobre. Jedynie jego rodzaj należy dobrać do potrzeb włosów. Na szczególną uwagę zasługują jednak włosy silnie przetłuszczające się. Dobrze dobrany peeling pomoże uporać się z tym problemem, usunąć nadmiar łoju oraz unormować pracę gruczołów łojowych. Ostrożność należy zachować jedynie przy takich problemach jak łojotok czy ogniska łupieżu tłustego – warto wszystkie elementy pielęgnacji skonsultować z dermatologiem. Może się bowiem zdarzyć, że podczas peelingu rozniesiemy problemy z chorych fragmentów skóry na zdrowe, co tylko pogłębi problem.

Jak wykonać peeling skóry głowy w domu?

Peeling cukrowy sprawdzi się przy każdego typu włosach, wymaga jednak pewnych modyfikacji w zależności od potrzeb. Nie jest to trudne, bowiem cukier stanowi tu tylko bazę ścierającą. Drugim elementem peelingu jest odżywka do włosów – ten produkt warto wybrać w zależności od tego, jakie mamy włosy. Te dwa składniki mieszamy na gęstą papkę, po czym masujemy całą skórę głowy – zabieg ten wykonujemy zawsze przed myciem włosów. Zwykle wystarczy wykonywać go raz w tygodniu.

Peeling cukrowy możemy też wykonać wyłącznie z naturalnych składników. Cukier mieszamy wówczas z olejem kokosowym – nie podgrzewamy go, by miał konsystencję gęstej, miękkiej pasty. Warto dodać do mieszanki sok z aloesu (kupimy go w sklepach ze zdrową żywnością), bo ma działanie nawilżające, a nawilżenie w przypadku skóry głowy jest bardzo ważne.

Peeling z sody przeznaczony jest dla skóry tłustej. Można go polecić nastolatkom, bo w okresie dojrzewania gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą i włosy bardzo mocno się przetłuszczają. Jak go wykonać? Sodę oczyszczoną mieszamy z niewielką ilością lekkiego szamponu, by składniki utworzyły gęstą papkę. Nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na dziesięć minut, po czym wykonujemy staranny masaż, a następnie spłukujemy i myjemy głowę.