Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Poznaj moc peelingu i ciesz się piękną, gładką skórą

​Peeling to jeden z fundamentalnych elementów pielęgnacji skóry. Regularne złuszczanie martwego naskórka jest niezbędne, żeby cera była dobrze oczyszczona i odświeżona. Peeling przygotowuje też skórę na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kosmetykach, zdecydowanie podwyższając ich skuteczność. Jakie peelingi będą najlepsze dla Twojej skóry?

Peeling to zabieg, którego celem jest złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka. Są to nagromadzone martwe komórki, których usunięcie sprawia, że cera jest idealnie oczyszczona, wygładzona, nabiera też blasku. Peelingi dzielimy na kilka typów, w zależności od tego, na jakiej zasadzie działają. Peeling mechaniczny można porównać do pumeksu – ściera on naskórek, ponieważ zawiera ostre drobinki, które szorują po skórze. Peeling chemiczny bazuje na działaniu silnie złuszczających kwasów. Pod ich wpływem dochodzi do łuszczenia się naskórka – niektóre z nich działają naprawdę głęboko. Odmianą peelingów chemicznych są peeling enzymatyczne o zdecydowanie łagodniejszym działaniu. Delikatne kwasy owocowe i enzymy rozpuszczają tylko wierzchnią warstwę naskórka, nie podrażniając nawet wrażliwej skóry.

Jakie efekty daje peeling?

Regularne stosowanie peelingów sprawia, że skóra jest wygładzona, a także dobrze absorbuje składniki odżywcze np. zawarte w maskach czy serum, więc pielęgnacja jest skuteczniejsza. Złuszczanie naskórka pomaga też w wygładzeniu drobnych zmarszczek, niweluje rozszerzone pory, radzi sobie z bliznami po trądziku czy przebarwieniami.

Peeling w domu czy w gabinecie kosmetycznym?

W każdej drogerii bez trudu znajdziemy szeroki wybór peelingów do stosowania w domu. Warto włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej, stosując regularnie, na przykład raz w tygodniu. Jednak niezależnie od tego, warto skorzystać też z mocniej działających peelingów dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Oferowane tam profesjonalne zabiegi działają zdecydowanie mocniej, dzięki czemu ich efekty mogą być naprawdę spektakularne. W gabinecie kosmetyczny skorzystamy na przykład z peelingu kawitacyjnego, wykonywanego przy użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki. Pod ich wpływem cząsteczki wody na wilgotnej skórze gwałtownie pękają, a uwolniona energia skutecznie usuwa martwe komórki naskórka. Peeling kawitacyjny może być wykonywany jako odrębny zabieg, często jednak stosuje się go w ramach przygotowania skóry do innych zabiegów, na przykład do odżywczej czy liftingującej maski.

Mocniejsze działanie niż peeling kawitacyjny ma mikrodermabrazja. Jest to peeling mechaniczny, w którym do złuszczania naskórka używa się drobinek diamentu lub korundu, które następnie, wraz z usuniętym martwym naskórkiem są „zasysane” przez urządzanie – z tego względu wiele klientek mówi, że mikrodermabrazja przypomina „odkurzanie skóry”. To zabieg, który pozwala skutecznie usunąć nawet głębsze problem skórne, na przykład blizny po trądziku czy przebarwienia, jest też rekomendowany w profilaktyce starzenia i do usuwania pierwszych zmarszczek. Zwykle stosuje się serię kilku zabiegów co dwa- trzy tygodnie.

W gabinetach kosmetycznych możemy też skorzystać z peelingów chemicznych na bazie kwasów – należy jednak pamiętać, że tych o najwyższym stężeniu mogą używać jedynie lekarzem medycyny estetycznej z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak bezpiecznie korzystać z peelingów?

Używając peelingów przeznaczonych do użytku domowego, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości stosowania. Ważne jest też, by przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową. W przypadku peelingów profesjonalnych należy pamiętać o tym, że część z nich może być wykonywana tylko w okresie od jesieni do wczesnej wiosny, gdy promieniowanie słoneczne jest mnie intensywne. Niezależnie od tego, w czasie trwania kuracji i po niej niezbędne jest chronienie skóry kremami z najwyższym możliwym filtrem, czyli 50 SPF. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się trudne do usunięcia przebarwienia.