Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jak oczyszczać twarz?

Oczyszczanie twarzy

Staranne oczyszczanie twarzy jest kluczowe dla jej pielęgnacji. Nie pomogą najdroższe kremy i maseczki, jeśli zaniedbamy ten etap. Jak dobrze oczyścić twarzy, by cieszyć się pięknym i młodym wyglądem skóry?

Na liście „grzechów pielęgnacyjnych” niedokładne oczyszczanie skóry twarzy, czy brak demakijażu na noc znajdują się zdecydowanie na pierwszym miejscu. O tym, jak ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy świadczyć może fakt, że Azjatki słynące z perfekcyjnej cery i zadziwiająco młodego wyglądu nawet w dojrzałym wieku, to właśnie rytuałom oczyszczającym poświęcają najwięcej czasu. Teraz także do Europy dotarły wschodnie techniki wieloetapowego czyszczenia. I choć może się to wydawać stratą czasu, warto poświęcić kilka chwil raz dziennie, bo efekty będą bardzo szybko widoczne.

Wieloetapowy rytuał oczyszczania twarzy

Warto stosować go zawsze wieczorem. Szczególnie jeśli używamy makijażu, ale nie tylko – nasze powietrze pełne jest zanieczyszczeń, które osiadają na twarzy, zatykając pory. Pierwszy krok to aplikacja kosmetyku na bazie olejku. Może to być specjalny olejek myjący lub do demakijażu, ale możesz użyć też naturalnego oleju dedykowanego do Twojego rodzaju cery. Olejek aplikujemy na wilgotną skórę, po czym delikatnie wmasowujemy go, wykonując okrężne ruchy. Olejek zmywamy ciepła wodą – ręcznie lub przy użyciu specjalnej ściereczki. Kolejny krok to użycie klasycznego kosmetyku myjącego – może to być żel lub pianka. Pomoże on usunąć resztki olejku oraz innych zanieczyszczeń. W azjatyckiej pielęgnacji stosuje się na tym etapie mniej popularne u nas rozwiązania takie jak myjące glinki czy pudry, jednak najważniejsze, by wybrać po prostu kosmetyk, który nam służy i używać go regularnie. Ten etap kończymy, zmywając twarz starannie ciepłą wodą.

Ostatni krok codziennego oczyszczania twarzy to przetarcie skóry hydrolatem lub tonikiem. Świetnie sprawdzają się naturalne toniki zawierające niskoprocentowy roztwór kwasów – stymulują one złuszczanie martwego naskórka, co odświeża i odmładza skórę, a jednocześnie działają powoli i mało inwazyjnie, zdecydowanie delikatniej niż wysokoprocentowe kwasy stosowane od czasu do czasu u kosmetyczki. Tak oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych z kremu, serum, emulsji lub maski.

1-2 razy w tygodniu po umyciu skóry, a przed użyciem toniku stosujemy peeling. W zależności od typu cery możemy użyć delikatniejszego peelingu enzymatycznego lub mocniej działającego peelingu mechanicznego. Uwaga: zbyt często stosowanie peelingów może podrażnić skórę!

Urządzenia do oczyszczania twarzy

W sklepach znajdziemy też duży wybór urządzeń służących do starannego oczyszczania twarzy. Dużym powodzeniem cieszą się szczoteczki myjące – dzięki drganiom i obrotom starannie czyszczą one skórę. Należy jednak pamiętać, by dobrać intensywność działania i rodzaj głowicy do typu cery i jej wymagań. W zestawie często znajdziemy też głowic masująca, która przydaje się przy aplikacji kosmetyków pielęgnacyjnych.

Dobre efekty dają też urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego, które delikatnie i nieinwazyjnie pomagają oczyścić twarzy przy użyciu ultradźwięków. Nie są one tak mocne, jak w urządzeniach w gabinetach kosmetycznych, ale regularnie stosowane dają znakomite efekty.