Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jak pozbyć się kaszki na twarzy?

Kaszka na twarzy to problem wielu z nas. Brzydkie, białe, podskórne grudki, zwykle występujące na czole, policzkach lub brodzie pojawiają się najczęściej u dzieci, ale są też udręką wielu dorosłych. Co jest ich przyczyną? Jak szybko i skutecznie się ich pozbyć? Oto co warto wiedzieć, by móc cieszyć się gładką i pięknie wyglądającą skórą.

Jakie są przyczyny jej występowania?

Powodów pojawiania się kaszki na twarzy jest kilka. Często jest to wina reakcji alergicznej na źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji. Wiele z nich ma w składzie substancje, które mogą uczulać, a do tego zapychają nam pory, a co za tym idzie, przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju niedoskonałości. Kolejną przyczyną może być zła pielęgnacja. Często zapominamy, jak ważne jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry twarzy, a to prowadzi do problemów skórnych. Nieodpowiednia dieta lub nietolerancje pokarmowe również mogą być powodem występowania kaszki na naszej twarzy. Spożywanie fast foodów, dań w proszku czy używanie ostrych przypraw przyczynia się do pogorszenia stanu skóry twarzy. Niestety, często pojawienie się tej zmiany skórnej jest znakiem, że mogły pojawić się problemy hormonalne. Zachwiana równowaga hormonalna jest jedną z przyczyn zwiększenia ilości wydzielanego sebum, co prowadzi do zapchania gruczołów łojowych i tworzenia się niedoskonałości.

Jak pozbyć się kaszki z twarzy?

Sposób walki z nią w dużej mierze zależny jest od przyczyny jej występowania. Jeśli jest to problem hormonalny, należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. W przypadku, gdy wystąpiła reakcja alergiczna, należy spożywać wapno i zmienić kosmetyk, który uczula, bądź zrezygnować z jedzenia, które może ją wywoływać. W pozbyciu się kaszki może też pomóc regularne oczyszczanie skóry, które odblokuje ujście gruczołów łojowych. Warto również spróbować używania dermokosmetyków, czyli takich, które przechodzą wiele rygorystycznych testów dermatologicznych, zanim trafią do sprzedaży. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Powinno się też stosować kremy, które redukują wydzielanie sebum, peelingi enzymatyczne, pomagające złuszczyć martwy naskórek bez konieczności pocierania skóry oraz maseczki kojące, mające w składzie składniki antybakteryjne np. wszelkiego rodzaju glinki. Istnieją również olejki, wspomagające oczyszczanie skóry i działają przeciwbakteryjnie np. olejek z drzewa herbacianego lub pichtowy.

Czy można usunąć kaszkę z twarzy domowymi sposobami?

Oczywiście, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą nam pomóc ją zwalczyć. Należy do nich między innymi:
• tonik aspirynowy, który łatwo zrobić, mieszając około 15 tabletek aspiryny ze 100 ml przegotowanej wody;
• maseczka z siemienia lnianego, którą wykonujemy, zalewając gorącą wodą zmielone siemię lniane, a następnie dodając ubite białko i dwie łyżki soku z cytryny;
• maseczka z węgla aktywnego - do jej przyrządzenia potrzebujemy tabletki z węglem, które należy rozdrobnić, a następnie dodać do nich ciepłą wodę. W ten sposób otrzymamy papkę, którą potem wystarczy nałożyć na twarz i trzymać ok. 10 minut.