Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jak pozbyć się wągrów?

Czym są wągry?

Wągry, zwane inaczej zaskórnikami to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób. Zatkane pory z widocznymi, ciemnymi punkcikami mogą szpecić nawet bardzo ładną twarz. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Czym są wągry? Są to czarne lub białe punkciki widoczne na skórze – najczęściej pojawiają się na nosie, brodzie i czole, ale mogą występować też na plecach czy ramionach. Towarzyszą one zwykle trądzikowi, częściej pojawiają się przy cerze tłustej, ale nie zawsze. Mniejszy lub większy problem z wągrami ma niemal każdy, najbardziej nasilony jest on podczas dojrzewania.

Jak powstają zaskórniki? Są one efektem nadprodukcji łoju, który gromadzi się u ujścia gruczołów łojowych i zatyka pory. Mogą mieć kolor biały – są to tzw. zaskórniki zamknięte, zgromadzone w środku porów skóry. Jeśli są czarne, oznacza to, że pory są otwarte i masa łojowa uległa utlenieniu do barwy czarnej. Wągry nie są groźne, nie wiążą się ze stanem zapalnym, jednak wyglądają nieestetycznie. Jak się pozbyć zaskórników?

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Najskuteczniejsze – jak zawsze – jest zapobieganie wystąpieniu problemu. Jak to zrobić? Kluczowe dla uporania się z problemem występowania zaskórników jest staranne oczyszczanie twarzy, bo gromadzeniu się łoju sprzyja właśnie zaniedbanie pielęgnacji, a szczególnie demakijażu, czyli usunięcia produktów zatykających pory. Dlatego wieczorem należy starannie oczyścić skórę – najlepiej zrobić to w kilku etapach. Najpierw użyć olejku, tak jak robią to słynące z pięknej cery Azjatki, a w kolejnym kroku pianki czy żelu do mycia twarzy. Na koniec przecieramy twarz tonikiem.

Uwaga na produkty zawierające alkohol! Choć są one często polecane do cery tłustej, bo alkohol ma działanie wysuszające, w rzeczywistości na dłuższą metę pogłębiają one problem, bo przesuszenie skóry stymuluje gruczoły łojowe do bardziej intensywnej pracy. Lepszy będzie delikatny tonik na bazie kwasów owocowych, który ma łagodne działanie złuszczające. W przypadku cery tłustej ze skłonnością do zatykania się porów i powstawania zaskórników warto też sięgnąć po mocniejsze kuracje złuszczające, na przykład w formie chusteczek nasączonych silniejszymi kwasami. Raz – dwa razy w tygodniu niezbędne jest też wykonanie peelingu. Rano wystarczy cerę oczyścić lekkim kosmetykiem myjącym i przetrzeć tonikiem.

Warto też zadbać o odpowiednią dietę – cerze tłustej nie służy cukier, sól czy produkty wysoko przetworzone, ich eliminacja pomoże nam rozprawić się z niedoskonałościami pojawiającymi się na skórze.

Jak usuwać wągry?

Przede wszystkim należy powstrzymać się przed pokusą wyciskania ich. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, a z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie będzie, to tylko wciśniemy sebum jeszcze głębiej, utrwalając niekorzystne zmiany. Możemy też doprowadzić do zranienia skóry i powstania stanu zapalnego oraz nieestetycznych blizn. Lepiej sięgnąć po urządzenia do usuwania zaskórników. Mają one postać „odkurzaczy”, które niejako „wysysają" nagromadzony łój z porów. Zanim przystąpimy do takiego oczyszczania, dobrze jest przygotować skórę, otwierając pory przy użyciu gorącej pary. Najlepiej przygotować napar z ziół o działaniu antybakteryjnym, na przykład z rumianku i pochylić się nad miską, przykrywając głowę ręcznikiem. Po 20 minutach możemy przystąpić do oczyszczania skóry. Na koniec przecieramy cerę tonikiem, po czym nakładamy maseczkę o działaniu łagodząco – ściągającym.