Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Oczyszczanie twarzy kwasami – co należy o nim wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy?

​Oczyszczanie, czyli złuszczanie naskórka właśnie z pomocą kwasów jest obecnie bardzo popularne. To nie tylko metoda bardzo skuteczna, ale również jest on alternatywą, o podobnym działaniu, do znacznie bardziej zaawansowanych, ale i droższych zabiegów kosmetycznych. Co jednak należy wiedzieć o oczyszczaniu kwasami, zanim się na nie zdecydujemy?

Oczyszczanie z pomocą kwasów możemy nazywać również peelingiem chemicznym – w jego ramach, w zależności od problemu, który nas dotyczy, ale również od typu naszej skóry, będziemy dobierać odpowiedni kwas o odpowiednim stężeniu. Kwasy te są oczywiście kwasami organicznymi. Należy pamiętać, że kwasy między sobą mogą się znacznie różnić, a do tego mogą mieć różne stężenie, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy na oczyszczenie skóry twarzy kwasami chcemy decydować się samodzielnie, w domowym zaciszu.

To właśnie różne stężenie kwasów, ale również różne sposoby ich nakładania sprawiają, że możliwe jest do uzyskania wiele różnych efektów.

Kiedy warto zdecydować się na oczyszczenie kwasami?

Przede wszystkim, nie należy decydować się na ich samodzielne wykorzystywanie w domu, jeżeli nie ma się naprawdę zaawansowanej wiedzy. Jeżeli użyjemy kwasów w sposób niewłaściwy, mogą mieć one dramatyczne w skutkach konsekwencje, dlatego znacznie lepszym wyborem jest zdecydowanie się na zabiegi z kwasami u naszej sprawdzonej kosmetyczki. Poszczególne kwasy i poszczególnym stężeniu będą penetrował naszą skórę na różną głębokość, a głębokość ta musi zostać dobrana przez profesjonalistkę. Jeżeli będzie ona zbyt duża, może okazać się, że zabieg przyniesie więcej problemów niż korzyści, natomiast jeżeli będzie ona za mała, efekt nie będzie zadowalający.

Samo oczyszczanie kawasami okaże się pomocne, gdy na twarzy pojawiają się głównie blizny (np. po trądziku) czy jakiekolwiek inne przebarwienia, lecz kwasy pomogą również w przypadku niektórych zmarszczek.

Z samych zabiegów może korzystać tak młodzież, jak i osoby dorosłe czy nawet w podeszłym wieku. Należy jednak pamiętać, że na zabiegi kwasami należy zapisywać się głównie wiosną lub jesienią. Skóra po takich zabiegach jest naprawdę wrażliwa, dlatego nie powinno się narażać jej na długotrwałe działanie intensywnych promieni słonecznych, co będzie miało miejsce w lecie. Podobnie jednak będzie zimą, gdzie na naszą twarz może działać mróz czy silny, zimny wiatr, czy nawet opady śniegu. Najlepiej więc wybrać albo jesień, albo wiosnę, a jednocześnie taki moment, by pogoda nie była jeszcze zbyt dobra, a słońca – nie było zbyt wiele.

Należy brać również pod uwagę kwestię powrotu do domu po zabiegach – warto stawiać na swój samochód, taksówkę czy w końcu zdecydowanie się na zabieg blisko naszego miejsca zamieszkania, by powrót nie narażał zbytnio naszej twarzy na podrażnienia.

Oczyszczanie twarzy kwasami – jak działa?

Gdy kwas zostanie nałożony na twarz, zaczyna on rozpuszczać warstwę, którą wiąże ze sobą komórki naszego naskórka. Komórki naskórka zaczynają się od siebie oddalać, a po jakimś czasie – po prostu będą się one złuszczać. Zabiegi kwasami wykonuje się co jakiś czas, nie jest to coś jednorazowego, a po każdym takim zabiegu złuszcza się więcej naskórka, ukazując ten, który wcześniej znajdował się dość głęboko. Odsłonięte warstwy naskórka będą młodsze, zdrowsze, będą się lepiej prezentować czy nie będą miały tak dużych problemów z zaskórniakami.

Peeling chemiczny – czy istnieją przeciwwskazania?

Jak najbardziej, istnieje wiele przeciwwskazań, które sprawiają, że dana kobieta w danym okresie nie powinna decydować się na peeling kwasami. Zaliczają się do nich ciąża, różnorodne wyjazdy wakacyjne czy zimowe, aby nie narażać skóry na działanie czy to słońca, czy mrozu. Dodatkowo przeciwwskazaniem jest przyjmowanie doustnie retinoidów, pojawianie się na skórze odmrożeń, stanów zapalnych czy różnorodnych stanów alergicznych, ale również opryszczki. Podobnie, na zabiegi kwasami nie powinny decydować się osoby z cukrzycą czy chorobą immunologiczną.

Przed wykonaniem zabiegu kosmetyczka na pewno zada nam wszystkie właściwe i konieczne pytania, by upewnić się, że możemy przystąpić do tego zabiegu.

Czy warto korzystać z peelingu chemicznego?

Jak najbardziej, o ile jest on wykonywany w profesjonalnym studiu kosmetycznym przez osobę z wiedzą i doświadczeniem. Kwasy sprawią, że nasz naskórek będzie się dość intensywnie złuszczał, dzięki czemu po kilku zabiegach twarz będzie prezentowała się znacznie lepiej. Peeling chemiczny jest nie dość, że skuteczny, to do tego relatywnie tani, dlatego tak wiele osób się na niego decyduje. Pamiętać należny, że idealną porą na wykonywanie takich zabiegów jest albo jesień, albo wiosna.