Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć, co warto o nich wiedzieć?

​Zaskórniki zamknięte powstają w momencie, gdy zablokowane zostaną gruczoły łojowe. Najczęściej takie problemy są określane również jako trądzik młodzieńczy, ale wiele osób może z nim skutecznie walczyć. Aby to robić, konieczna będzie właściwa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji.

Zaskórniki są często... po prostu wyciskane, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to nie jest rozwiązanie, a jedynie jego fragment. Oczywiście, gdy problem skóry już się pojawi, konieczne jest jego pozbycie się, jednak kluczowe w walce z problemem będzie odpowiednie dbanie o twarzy, w tym jej regularnie mycie z pomocą odpowiednich kosmetyków.

W przypadku osób z trądzikiem warto stawiać na dermokosmetyki czy kosmetyki wysokiej klasy, o naprawdę dobrym składzie. W wielu przypadkach może się bowiem okazać, że znakomite działanie to jedynie przekaz marketingowy, a produkt składa się z wielu składników, które mogą mieć zły wpływ na stan naszej cery, co przełoży się na pojawianie się problemu zaskórników od początku.

Czy zaskórniki zamknięte to domena jedynie młodych osób?

Zdecydowanie nie, chociaż zaskórniki faktycznie kojarzy się, a nawet nazywane są młodzieńczym trądzikiem, jak najbardziej może ona pojawiać się nawet u osób dorosłych. Na szczęście, walka z nim nie jest trudna, i niekoniecznie bezie tutaj potrzebne wsparcie farmakologiczne, chociaż należy pamiętać, że różnorodne problemy skórne mogą pochodzić nie tylko z zaniedbań naszej twarzy, ale również z problemów hormonalnych, stresu, złej diety czy innych problemów zdrowotnych. Jeżeli więc dba się o twarz wzorowo, a problem nie ustępuje, należy poszukiwać go w innym miejscu, w czym na pewno pomoże odpowiednie dermatolog.

W przypadku zaskórników dobrym wyborem mogą okazać się odpowiednio dopasowane do naszej twarzy zabiegi kosmetyczne. Jeżeli sama domowa pielęgnacja twarzy nie pomaga, warto wybrać się najlepiej do sprawdzonej kosmetyczki, by ona doradziła nam, co jeszcze możemy zrobić, aby pozbyć się poszczególnych problemów skórnych na naszej twarzy.

Jak powstają zaskórniki zamknięte?

Przyczyna powstania zaskórników jest naprawdę prosta – powstają one, bowiem zablokowane zostają gruczoły łojowe na naszej twarzy. Twarz jednak cały czas będzie produkował sebum, jednak nie będzie ono miało jak wydostać się, skoro gruczoły łojowe zostały zablokowane. Finalnie na twarzy będą pojawiać się więc białe grudki – ich kolor wynika z tego, że zawierają one także łój, a także złuszczony naskórek czy też innymi zanieczyszczeniami z naszej twarzy. W takim przypadku jednak trudno jest wycisnąć czy jakkolwiek inaczej pozbyć się takich gródek, gdyż znajdują się one w naprawdę głębokich warstwach skóry.

W momencie, gdy łój jest wypychany w stronę bliższych warstw skóry, wtedy tworzą się zaskórniki zamknięte, które mogą pojawiać się i na twarzy, ale również na innych częściach ciała. Są one wyczuwalne, jednak odporne na działania zabiegów kosmetycznych, co utrudnia pozbycie się ich.

Należy pamiętać, że zbyt duża produkcja sebum może być tutaj problemem, a do niej można doprowadzić na wiele sposób, od złej diety, przez stres, kończą na niewłaściwych kosmetykach, które nie zostały przez nas dobrze sprawdzone przed zakupem. W tym przypadku warto stawiać nie tylko na rekomendacje influencerów czy reklamy w telewizji, czy sieci, ale na testy i recenzje osób bardziej niezależnych. Nic nie da jednak takiej pewności, jak umiejętność samodzielnego analizowania składu konkretnych kosmetyków, gdyż wtedy na 100% wiemy, czy może ona okazać się dla nas problematyczny, czy też nie.

W sieci istnieje również wiele narzędzi, które umożliwiają nam analizę składu kosmetyków, pokazując, co może być w nich bezpieczne, a co jest składnikami ważnymi dla dobrego stanu naszej cery. Nie należy jednak w 100% ufać takim narzędziom i zalecamy poznanie przynajmniej podstaw w zakresie samodzielnej analizy składu kosmetyków.

Zaskórniki – jak się ich pozbyć?

Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja skóry, jeżeli więc problem zaskórników jest przewlekły, warto zmienić kosmetyki na inne. Dermokosmetyki czy kosmetyki naturalne mogą wydawać się drogie, lecz to inwestycja w nasze zdrowie. Można jednocześnie poszukiwać tańszych alternatyw – jeżeli umiemy analizować składy lub mamy do tego dobre narzędzie, szybko przekonamy się, które produkty i marki jedynie reklamują się jako dermokosmetyki, a które faktycznie mają dobre składy i będą przyjazne dla naszej cery. Często okazuje się bowiem, że dobre, ale i drogie kosmetyki mają relatywnie tanie i dobre alternatywy. Warto również udać się do kosmetyczki, by zdecydować się przynajmniej na podstawowe zabiegi, które pomogą nam pozbyć się zaskórników i dbać o naszą cerę.