Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Masaż limfatyczny co to jest?

Masaż limfatyczny to bardzo przyjemny zabieg, który pobudza krążenie krwi i przepływ limfy w naszych żyłach. Daje on wiele pozytywnych efektów takich jak np. ujędrnienie skóry czy zlikwidowanie obrzęków. Jak wygląda drenaż limfatyczny? Czy każdy może poddać się temu zabiegowi? Jakie daje efekty?

Co to jest drenaż limfatyczny?

Jest to zabieg polegający na polepszenie przepływu krwi oraz limfy, co powoduje złagodzenie bólu, zmniejszenie obrzęków, ujędrnienie skóry, a nawet pozbycie się cellulitu. Jest bardzo pomocny przy bólach zatok, obrzękach limfatycznych oraz zastoju limfy. Bardzo dobrze pobudza też metabolizm, przez co przyspiesza odchudzanie. Zabieg usprawnia też pracę organów wewnętrznych. Jest dobry dla kobiet po porodzie, ponieważ pomaga osłabionemu od wysiłku i leżenia organizmowi wrócić do dawnej kondycji i prawidłowego funkcjonowania. Uważa się go też za bardzo skuteczną metodę walki z cellulitem.

Masaż limfatyczny może być wykonany na dwa sposoby.

1. Manualny, wykonywany ręcznie przez masażystę. Stosuje się przy nim specjalne techniki masażu, polegające na odpowiednim uciskaniu, przepychaniu oraz wykonywaniu okrężnych ruchów w kierunku, w którym przepływa limfa.
2. Mechaniczny, do którego wykonania używa się specjalistycznego aparatu, który na przemian wpuszcza powietrze do specjalnych pokrowców, a następnie je wypuszcza.

Na jakich częściach ciała stosuje się zabieg drenażu limfatycznego?

Najpopularniejszy jest drenaż dolnych kończyn, gdyż to one zwykle sprawiają najwięcej problemów. Ma on za zadanie zredukować obrzęki i ból łydek. Zabieg można też stosować w innych miejscach, na przykład twarzy. Wykonuje się go głównie po to, aby pobudzić krążenie, ale też, żeby oczyścić skórę z toksyn, które mogą w niej zalegać. Kolejnym miejscem może być ręka. W tym wypadku wykonuje się masaż całej kończyny - od dołów pachowych, przez staw ramienny, ramię, staw łokciowy, staw nadgarstkowy, śródręcze aż do palców. Masaż limfatyczny może być też wykonany na brzuchu, a polecany jest on głównie dla osób z nadwagą oraz tych, którzy chcą pozbyć się cellulitu.

Masaż limfatyczny - wskazania do jego wykonania.

Zabieg jest bardzo polecany dla osób otyłych, cierpiących na zwyrodnienia stawów, niedokrwienie dolnych kończyn, zespół ciężkich nóg, przewlekłe obrzęki oraz niewydolność żylną. Sprawdza się też przy zespole cieśni nadgarstka, neuropatii, neuralgii, dnie moczanowej oraz zespole Raynauda.

Przeciwwskazania do poddania się zabiegowi.

Niestety, mimo iż zabieg daje tak wiele pozytywnych efektów, ma również długą listę przeciwwskazań, więc przed zdecydowaniem się na niego, warto skonsultować się z lekarzem. Najważniejsze przeciwwskazania do poddania się masażowi limfatycznemu to między innymi ciąża, posiadanie rozrusznika serca, padaczka, choroby nowotworowe, niedoczynność tarczycy oraz nadciśnienie czy choroby (na przykład astma) i obrzęki płuc. Nie wolno poddawać się zabiegowi w przypadku niewydolności nerek, wątroby lub serca, miażdżycy, drętwieniu kończyn, ostrej zakrzepicy żylnej, chorób sercowo-naczyniowych, chorób zakaźnych oraz podczas miesiączki.