Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Jak pozbyć się cellulitu?

Czym jest cellulit?

Cellulit nazywany inaczej pomarańczową skórką to utrapienie większości kobiet. Z problemem tym borykają się nawet szczupłe i zgrabne modelki. Czym jest cellulit i jak się go skutecznie pozbyć?

Jak wygląda cellulit, wie chyba każda kobieta. Czym jednak są charakterystyczne zgrubienia i fałdki na skórze, wyglądające jak skórka pomarańczy? Cellulit to nieprawidłowości w budowie i rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, w zaawansowanym stadium wiążą się z tym patologiczne zmiany w obrębie tkanki podskórnej. Cellulit możemy obserwować zwykle na udach i pośladkach, pojawia się też na ramionach czy brzuchu. Bardzo rzadko występuje u mężczyzn i to niemal wyłącznie u tych z dużą nadwagą, natomiast aż osiemdziesiąt procent kobiet ma z nim problem.

Co jest przyczyną cellulitu?

Nieprzypadkowo cellulit występuje u kobiet, jest on bowiem mocno powiązany z żeńskimi hormonami – estrogenami. To dlatego zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, a nasila w ciąży i w czasie menopauzy, a więc wtedy, gdy w organizmie kobity dochodzi do istnej burzy hormonalnej. Jednak to niejedyna przyczyna – cellulitowi sprzyja też niewłaściwa dieta: zbyt dużo przetworzonej żywności i cukrów oraz soli. Na jego powstanie wpływa też niska aktywność fizyczna oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Jak się pozbyć cellulitu: metody domowe

Jeśli chcemy pozbyć się cellulitu, musimy przede wszystkim wyeliminować jego przyczyny. Bardzo dobre efekty daje detoks cukrowy, a więc dieta polegająca na tym, że wykluczamy z jadłospisu słodycze, cukier, a nawet najbardziej słodkie owoce, takie jak banany. Efekty w postaci gładszego ciała będą widoczne już po kilku tygodniach. Warto też pic dużo wody, bo to wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Świetną domową metodą na cellulit jest też masowanie ciała na sucho szczotką z włosia – taki masaż najlepiej wykonać dwa razy dziennie, znakomicie pobudza krążenie limfy i pomaga w wygładzeniu skóry. Po masażu i prysznicu możemy zaaplikować krem na cellulit – bogaty wybór preparatów znajdziemy w każdej drogerii czy aptece. Warto pamiętać, że nie musimy kupować najdroższego produktu – nawet ten tani będzie skuteczny, jeśli starannie go wmasujemy oraz będziemy dbać o dietę i regularną aktywność fizyczną.

Jak się pozbyć cellulitu w gabinecie kosmetycznym?

W gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej znajdziemy szeroką ofertę zabiegów zwalczających pomarańczową skórkę nawet w bardzo zaawansowanym stadium. Jakie zabiegi są najskuteczniejsze? Bardzo dobrymi opiniami cieszy się endermologia. Jest to zabieg wykonywany przy użyciu specjalnego urządzenia sterowanego komputerowe, którego zadaniem jest masowanie i ugniatanie ciała, co pomaga usunąć zalegającą limfę i usprawnić krążenie. Zabieg sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, dobrze radzi sobie nawet z zaawansowanym cellulitem.

Nieinwazyjną metodą zwalczania cellulitu jest też masaż bańką chińską. Należy jedna pamiętać, że zarówno endermologia jak i bańka chińska nie powinny być stosowane u osób ze skłonnością do pękania naczyń krwionośnych, bo skutkiem ubocznym mogą być nieestetyczne pajączki na nogach. W takiej sytuacji ratunkiem mogą okazać się laserowe metody usuwania cellulitu.