Najnowsze artykuły

Przeciwskazania do masażu, jak bardzo...

​Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...

Czytaj Więcej
Olejek rycynowy
19 listopada 2021
Zaskórniki i wągry
15 listopada 2021

Świeca do masażu, jak używać?

Świeca do masażu: jak jej używać?

Masaż relaksujący z użyciem świecy to wspaniale remedium na stres, napięcie czy uczucie zmęczenia. Znajduje się w ofercie ośrodków SPA i salonów masażu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by – korzystając ze świecy do masażu – wykonać relaksujący rytuał we dwoje w warunkach domowych. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czym jest świeca do masażu? Jest to świeca wykonana z naturalnego wosku, zwykle roślinnego – ostatnio hitem jest wosk sojowy. Najczęściej zawiera dodatki zapachowe w postaci olejków eterycznych: cytrusowych, drzewa sandałowego, różanego; może też pachnieć wanilią, cynamonem czy czekolada. Dzięki temu już sam zapach odpręża i nastraja do relaksu. Jak działa świeca do masażu? Gdy ją zapalamy, jako pierwszy uwalnia się zapach. Następnie, pod wpływem ciepła, wosk, z którego zrobiona jest świeca, zaczyna się topić i przybiera formę płynną. Ciepły, płynny wosk wylewamy na ciało – zastępujemy nim klasyczną oliwkę do masażu. Ciepły wosk rozgrzewa ciało, wprowadzając stan przyjemnej błogości. Dodatkowo ciepło rozgrzewa mięśnie, co sprzyja ich rozluźnieniu i ułatwia masowanie usuwające z nich napięcie. Co więcej, wosk daje dobry poślizg dłoni masażysty na ciele, dzięki czemu dotyk jest delikatny i przyjemny oraz nie podrażnia skóry. W przeciwieństwie do klasycznej oliwki świeca do masażu nie pozostawia na ciele tłustej powłoki, tylko wchłania się, odżywając dogłębnie skórę. Dzięki temu masaż świecą jest jednocześnie rytuałem relaksującym i upiększającym.

Jak wykonać masaż z użyciem świecy?

Masaż z użyciem świecy nie jest trudniejszy niż klasyczny masaż z wykorzystaniem olejku, a jest o niebo przyjemniejszy dzięki dodatkowym, wyżej opisanym walorom tego produktu. Zaczynamy od przygotowań takich jak do klasycznego masażu: osoba masowana powinna umyć się, zmywając z siebie balsamy i inne kosmetyki, warto wykonać też demakijaż, jeśli ma być masowana również twarz. Na masaż najlepiej czekać w ciepłym szlafroku. W profesjonalnych gabinetach otrzymujemy jednorazowe majtki na czas zabiegu, w domu można skorzystać z bawełnianej bielizny lub z niej zrezygnować.

A jak przygotować pomieszczenie do masażu? Idealnie, jeśli dysponujemy profesjonalnym stołem. Jeśli nie, dobrze sprawdza się równy i dość twardy materac łóżka przykryty czystym prześcieradłem. W pomieszczeniu powinna panować dość wysoka temperatura, by ciało odsłonięte na czas masażu nie marzło. Najlepiej sprawdza się kameralne, przygaszone światło – może postawić na sam blask świec – zwykłych oraz tych, które wykorzystamy do masażu. Dodatkowo możemy użyć kominków z olejkami eterycznymi lub kadzideł, bo aromaterapia znakomicie wspiera relaksację dotykiem.

Sam masaż rozpoczynamy od przycięcia knota świecy do masażu tak, by miał około 5 cm, po czym zapalamy świecę i czekamy, aż wosk się roztopi. Wlewamy płynny wosk w zagłębienie dłoni i ogrzewamy je, a następnie delikatnymi ruchami głaszczącymi nanosimy wosk na plecy osoby masowanej, po czym rozpoczynamy masaż. Zasada jest następująca – zaczynamy od delikatnego dotyku, z czasem zwiększając nacisk i intensywność, a kończymy łagodnymi, wyciszającymi. Masujemy mocniej tam, gdzie wyczuwamy napięcie. Regularnie nanosimy na ciało kolejne porcje płynnego wosku ze świecy, by dłonie swobodnie ślizgały się po ciele osoby masowanej.