Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką zna świat. Szczególnie odpręża i wpływa pozytywnie również na psychikę...
Czytaj WięcejJak się pozbyć tkanki tłuszczowej? Poradnik dla kobiet
Nadmiar tkanki tłuszczowej – tak brzmi zarzut większości kobiet odnośnie do ich sylwetek. Cellulit, fałdki na brzuchu, biodrach czy udach to bardzo powszechny problem. Jak się z nim skutecznie uporać?
Co jest przyczyną gromadzenia się tkanki tłuszczowej? Na pewno na pierwszym miejscu możemy wymienić nadmierną masę ciała. W przypadku nadwagi czy otyłości zbędne kilogramy to właśnie dodatkowa tkanka tłuszczowa Jednak także kobiety o jak najbardziej prawidłowej masie ciała mogą mieć ten problem. Niestety, w tym przypadku nasza kobiecość nam nie sprzyja. Sylwetka kobiet naturalnie posada wyższy procent tkanki tłuszczowej niż męska. Kobiece hormony sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej przede wszystkim na biodrach, udach i pośladkach. To pozostałość po czasach, gdy nasze przodkinie nie mogły mieć pewności, że stale będą mieć dostęp do pożywienia. Nagromadzona tkanka tłuszczowa miała stanowić zapasy na wypadek ciąży i karmienia piersią. Przyrostowi tkanki tłuszczowej u kobiet sprzyjają też okresy szczególnych zmian hormonalnych – przede wszystkim okres dojrzewania oraz menopauza. Wszystko to razem wzięte sprawia, że kobietom zdecydowanie trudniej niż mężczyznom jest utrzymać wysmukloną, wysportowaną i mocno umięśnioną sylwetkę. Czy to oznacza, że jesteśmy skazane na fałdki tłuszczu? Na szczęście – nie!
Dieta i sport to podstawa!
Nie ma mowy o uporaniu się z nadmiarem tkanki tłuszczowej bez zadbania o odpowiedni jadłospis oraz aktywność fizyczną. Warto tu podkreślić, że są to też fundamenty zdrowego trybu życia, a więc nie o samą estetykę ciał chodzi. Dobrze dobrana dieta to przede wszystkim odpowiednia kaloryczność posiłków – modyfikujemy ją w zależności od tego, czy naszym celem jest schudnięcie, czy tylko zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i mięśniowej bez konieczności redukcji masy ciała. Trzeba też pamiętać, że równie istotne jest to, co jemy. Najważniejszym składnikiem, który sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i budowie mięśni jest białko. Jednocześnie biało jest najbardziej sycące, pomaga więc w utrzymaniu odpowiedniej podaży kalorii.
Aktywność fizyczna nakierowana na redukcję tkanki tłuszczowej powinna opierać się na dwóch typach ćwiczeń. Ćwiczenia kardio (bieganie, szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze) pomagają w szybkim spalaniu kalorii i zmniejszeniu masy ciała. Ćwiczenia siłowe, z obciążeniem modelują sylwetkę i pozwalają zbudować masę mięśniową. Wiele kobiet zupełnie niepotrzebnie unika ćwiczeń z ciężarki, obawiając się zbudowania nadmiernie męskiej, kulturystycznej sylwetki. Tymczasem kobietom budowa mięśni przychodzi z trudem i z pewnością nie ma ryzyka, że uzyskamy za dużo masy mięśniowej. Bez obciążeń bardzo trudno jest natomiast wymodelować sylwetkę.
Skuteczne wsparcie w gabinecie kosmetycznym
Choć dieta i sport to podstawa, może się zdarzyć, że nie wystarczą do uzyskania wymarzonej sylwetki. Dlaczego? Budowa ciała kobiet sprawia, że redukcja tkanki tłuszczowej z bioder, ud czy pośladków jest bardzo trudna. Z drugiej strony zdarza się też problem z wyglądem skóry po utracie dużej liczby kilogramów: jest ona rozciągnięta, wiotka, nieestetycznie zwisa. Z tym wszystkim uporamy się w dobrym gabinecie kosmetycznym. Jakie profesjonalne zabiegi kosmetyczne najlepiej radzą sobie z uporczywą tkanką tłuszczową u kobiet? Numerem jeden zdecydowanie jest endermologia. Jest to masaż wykorzystujący działanie podciśnienia. Wykonuje się go specjalnym urządzeniem, które skutecznie oddziałuje nawet na głębokie warstwy skóry. Endermologia pomaga nie tylko w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale też znakomicie radzi sobie z cellulitem, wygładzając i ujędrniając ciało. Endermologia to też rozwiązanie w przypadku mało jędrnej, rozciągniętej skóry. Z tego powodu często decydują się na nią kobiety po okresie ciąży, które w krótkim czasie nabrały masy oraz utraciły dużo kilogramów. Warto podkreślić, że enrdermologia jest zabiegiem nie tylko skutecznym, ale też bardzo bezpiecznym, bo zupełnie nieinwazyjnym.